CNC to skrót terminu Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Jest to układ sterowania numerycznego, wyposażony w mikrokomputer, który może zostać dowolnie interaktywnie zaprogramowany.
Pakowanie – Sposób zapewnienia bezpiecznej dostawy towarów do ostatecznego konsumenta w dobrym stanie i przy najniższych kosztach (M. Feldman 1968, s. 11). Jest to umieszczenie artykułu w opakowaniu chroniącym go przed działaniem czynników zewnętrznych, a także na nadaniu mu określonej formy przestrzennej; składa się z procesów pakowania jednostkowego, zbiorczego i transportowego. Procesy te mogą być wykonywane oddzielnie lub w jednej linii pakującej.
Sprzęt dozujący służy do dozowania do procesu odmierzonych ilości składników lub do odmierzania doustnych lub pozajelitowych postaci dawkowania w celu napełniania opakowań. Precyzyjne dozowanie ma w środowisku farmaceutycznym kluczowe znaczenie, ponieważ zbyt niskie dawkowanie może zmniejszyć skuteczność leku, a zbyt wysoka dawka może prowadzić do zagrożenia toksycznego. Doustne leki płynne lub stałe, preparaty do wstrzykiwania lub roztwory okulistyczne oraz inne farmaceutyczne postaci leków wymagają specjalistycznego sprzętu produkcyjnego.
ogół procesów technol. mających na celu nadanie elementom i wyrobom z drewna i tworzyw drzewnych wymaganego kształtu i wymiarów, usunięcie niedopuszczalnych wad drewna lub poprawę jego naturalnych cech przez uwydatnienie rysunku, barwy i połysku oraz nakładanie powłok malarsko-lakierniczych w celu wykończenia powierzchni, utwardzenia i zabezpieczenia przed wpływami zewnętrznymi; ze względu na rodzaj stosowanych procesów technol. rozróżnia się obróbkę drewna: mechaniczną (ręczną lub maszyn.), na którą składają się — obróbka korowaniem (tzw. korowanie drewna), cięciem (np. skrawanie drewna), łupaniem lub rozdrabnianiem, obróbka plast. (zgniatanie drewna litego lub warstw drewna, ściskanie, walcowanie, odciskanie, wytłaczanie, gięcie; prasowanie płyt, brykietów, beli); cieplno - wodną (hydrotermiczną), polegającą na działaniu na drewno gorącą wodą (warzenie drewna), parą wodną (parowanie drewna) lub mieszaniną pary wodnej i powietrza (suszenie drewna); fizykochemiczną, w wyniku której, wskutek jednoczesnego zastosowania mech. i chemicznej obróbki drewna, uzyskuje się tworzywa drzewne, chemiczną (dawniej zw. przerobem drewna), polegającą na wyodrębnieniu z drewna różnych jego substancji składowych (celulozy, furfurolu, węgla drzewnego, smoły drzewnej, kalafonii, terpentyny, garbników itd.). Zależnie od charakteru uzyskiwanych wyrobów rozróżnia się obróbkę drewna pierwiastkową, w wyniku której otrzymuje się półfabrykaty (materiały tarte, forniry, tworzywa drzewne, mączkę drzewną), oraz wtórną — uzyskuje się gotowe wyroby (meble, stolarka bud., skrzynki, beczki, posadzki, wełna drzewna itp.).
Recykling stał się współcześnie pojęciem modnym. Możemy obserwować, jak na naszych oczach rozwija się dziedzina gospodarki polegająca na przetwórstwie odpadów i produkcji wyrobów rynkowych. Dzięki takim działaniom przestają rosnąć, a czasami wręcz maleją, hałdy niepotrzebnych odpadów przemysłowych i komunalnych. Recykling stał się niezbędnym elementem nowoczesnych gospodarek rozwijających się w sposób intensywny. Pozwala na zwiększenie efektywności procesów gospodarczych, przy jednoczesnym obniżeniu ich kosztów. Jest współczesną alternatywą dla gospodarek o rozwoju ekstensywnym, gdzie wzrost produkcji był związany z koniecznością większej ilości surowca i odpadów.